Deniz köpüğü kadar günah ne demek?

Soru Detayı

“Bir kimse, günde yüz defa ‘subhânallâhi ve bi-hamdihi’ derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.” (Buhari-Müslim)
- Burada “Kim günde 100 defa subhanallahi ve bihamdihi derse, deniz köpüğü kadar günahı olsa hepsi bağışlanır” diye buyuruyor Allah’ın Resûlü.
- Fakat buradaki “deniz köpüğü” manasında ne demek isteniyor? “deniz köpüğü günah” tabirinde büyük günahlarda içinde var mı?
- Veya “deniz köpüğü kadar günah” tabiri kaç günah ile eştir?
- Deniz köpüğü günahlar affedilince insanın bütün günahları affolunuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadisimizdeki “Günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.” ifadesini, bu konudaki genel kaideye göre değerlendirmek ve bağışlanan bu hataların küçük günahlar olduğunu bilmek gerekir.

Zira yapılan büyük günahlar Allah Teâlâ´yı ilgilendiriyorsa, o günahı işleyen kimsenin Mevla'sından af dileyip günahına tövbe etmesi gerekir; şayet günahı kul hakkını ilgilendiriyorsa, kendisine haksızlık ettiği kimseyi bulup onunla helâlleşmesi, ödemesi gereken bir şey varsa ödeyip kendini bağışlatması şarttır.

Küçük günahlar, insanın Allah' karşı sorumlu olup da yapmadığı görevler yüzünden kazanılır.

"Size yasak edilen büyük günahlardan kaçınırsanız, kusurlarınızı örter ve sizi şerefli bir yere koyarız" (Nisa, 4/31)

ayetinden de öğrendiğimize göre, küçük günahların bağışlanması, büyük günahlardan sakınma şartına bağlıdır.