Çinçilla / çinçilya yemek caiz midir?

Soru Detayı

- Caiz ise veya caiz değil ise sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hakkında ayet ve hadislerde hükmü bulunmayan hayvanlar İslam alimlerince, habis (pis, iğrenç) olup olmamalarına, leş ve pislik yiyip yememelerine göre ele alınmıştır.

Buradan hareketle, yırtıcı olmayan, habis görülmeyen, pislik ve leş yemeyen hayvanların etlerinin helal olduğu sonucuna ulaşılmıştır. (İbn Nüceym, el-Bahru’r-raik, VIII, 195; Maverdi, el-Havi, XV, 137; Karafi, Zahira, IV, 96 vd.)

Buna göre otla beslenip leş yemeyen tavşan, çinçilya, kanguru, ceylan, geyik, antilop gibi hayvanların etinin yenilmesi caizdir.