Canım sana feda olsun Ya Resulallah, demek doğru mu?

Soru Detayı

- Sonuçta Peygamberimiz (sav) de bir insan, bir insan için canını feda etmek doğru mu; insan yalnızca Allaha canını feda etmeli değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eveti, biz de canıgönülden diyoruz ki:

"Canımız sana feda olsun yâ Resulullah!"

Bu söz bir beşere kurban olmak manasına gelmiyor, bu sözün manaları arasında şunları zikredebiliriz:

"Seni canımdan çok seviyorum." Zaten böyle olması gerekiyor, hakkında hadis de var.

"Seni korumak için gerektiğinde kendimi feda ederim." Bunu sahâbe kaç kere yapmıştır.

"Allah ve Resulü'nün rızası mı canın mı daha kıymetli, deseler, elbette onların rızası derim ve canım onlara feda olsun."