Çalıntı mal bulunması ihtimaline karşılık bit pazarından alışveriş yapmak caiz olur mu?

Soru Detayı

- Bit pazarında eski eşyalar satılıyor fakat çalıntı mallar da olabiliyor bunlar. Bir tanıdığım buradan alışveriş yapmaya müptela oldu. Bir çok ikinci el takım vs. oldukça ucuza alınabiliyor.
- Çalıntı olup olmadığını bilmediğimiz bu yerden alışverişin hükmü sizce nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu pazar kontrole açık bir pazar. Emniyet ve mağdurlar buraya gelip çalıntı varsa tespit edebilirler. Burada genellikle ikinci el eşya satılır ve bunun da bir piyasası vardır. O piyasa fiyatından mal alınır ve satılır.