Araf suresi 179. ayette Allah, sözünden vaz mı geçiyor?

Soru Detayı

“İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da aşağıdırlar.” ifadesinde sanki Allah (c.c.) hayvana benzettiklerinin aslında hayvandan daha da aşağı olduklarına (haşa) sonradan farkına varıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bir üslup tarzıdır. Yoksa tereddütten dolayı söylenmiş değildir.

Nitekim bir insan da edepsiz birine kızıp “sen hayvan gibisin” dedikten sonra, daha da ileri gidip “hatta hayvandan da aşağısın” dese, onun kararsız olduğunu veya tereddütte kaldığını iddia etmeyiz.

Veya iyi bir insana “sen melek gibisin” deyip ardından “hatta meleklerden de üstünsün” desek, burada da tereddüt ettiğimiz anlamı çıkmaz. Bilakis o insan için iltifat ve methimizin dozunu artırmış oluruz.

Günlük konuşmalarımızda bu tür ifadeleri çokça kullanırız ve bunları ikilem veya tereddütte kaldığımız ya da yanlışı düzeltmek için kullanmayız.

Ayette de onların kötü hali misalde olduğu gibi, iki merhalede anlatılıyor.