Anne ve baba, nafile ibadetlere izin vermeyebilir mi?

Soru Detayı

- Sosyal medyayı tebliğ amaçlı kullanıyordum. Ailem sosyal medyaya karşılar. Sosyal medya kullandığımı gizleyebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sosyal medya günümüzde çok önemli bir tebliğ ve kötülüklerini engelleme aracıdır.

Eğer siz bunu iyi maksatla kullanıyorsanız ve faydalı olduğuna kani iseniz, ana babanızı kırmamak için gizli olarak yapınız; çünkü bu nafile değil, farz-ı kifayedir.

Bununla beraber, anne babanız yine de fark eder ve size gizlice yapmanızı da yasaklarsa, bu durumda eğer başka Müslümanlar bu faaliyeti yürütüyor ise, sizin bizzat yapmanız gerekmiyorsa, o zaman anne babanıza itaat edersiniz.

Fakat bu faaliyet sadece sizin üzerinize kalırsa ya da sizin yapmanız gereken bir iş ise, o zaman hiç kimseyi dinlemeden bu faaliyeti yürütmelisiniz, zira bu durumda sizin asli göreviniz olmuş olur. Anne babanızı kırmadan, kötü söz söylemeden ve güzelce izah ederek yapmaya devam edersiniz. (bk. İbn Abidin, 4/300)