Ankebut suresi 13 ile Necm suresi 38. ayetleri çelişiyor mu?

Soru Detayı

- Bu ayetlerin mahiyeti nedir Kuran'da çelişki yoktur amenna ama bu soru aklıma takıldı cevaplarsanız çok sevinirim.
“Şüphesiz ki onlar, kendi yüklerini ve kendi yükleriyle birlikte (bir kısım) yükleri (daha) taşıyacaklar ve atmış oldukları iftiralarından dolayı kıyamet gününde muhakkak sorulacaklardır.” (Ankebut Suresi, 29/13)
"Kıyamet günü kendi günahlarını ve ilimsizce saptırdıkları kimselerin günahlarından bir kısmını taşımaları için (bunu söylerler). İyi bilinsin ki, işledikleri suç ne kötüdür!” (Nahl Suresi, 16/25).
- Ve Hiçbir günahkâr, başkasının günah yükünü yüklenmez.(Necm/38)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetlerin mealleri:

(Fakat gerçek şu ki) elbette kendi yüklerini (veballerini), kendi yükleriyle birlikte nice yükleri taşıyacaklar ve uydurup durdukları şeylerden kıyamet günü mutlaka sorguya çekileceklerdir.” (Ankebut, 29/13)

“Hiçbir günahkâr, başkasının günah yükünü yüklenemez.” (Necm, 53/38)

Ankebut, 29/13; Nahl, 16/25 gibi ayetlerde anlatılan; insanların başkalarını yoldan çıkarma, ifsat etme gibi fiillerinden sorumlu tutulacaklarıdır.

“Kim İslam'da iyi bir çığır açarsa açtığı çığırın ecri ve kendisinden sonra, onunla (o çığırla) amel edenlerin ecirleri, sevaplarından hiçbir şey eksilmeden ona aittir. Kim de İslam’da (Müslümanlar içinde) kötü bir çığır açarsa, açtığı çığırın günahı ve kendisinden sonra onunla amel edenlerin günahları, günahlarından bir şey eksilmeden ona aittir.” (Riyâzu’s-Salihîn, 19, bab. 172. hadis, s. 158)

hadisinde anlatılan da budur.

“Hiçbir günahkâr, başkasının günah yükünü yüklenemez.” (Necm, 53/38) mealindeki ayet ise, genel bir prensip olup, birisi bir suç işledi diye, kalkıp onun aile efradına, yakınlarına vs. zarar verilemeyeceğini ifade etmektedir. Yani birisinin hatası başkalarına teşmil edilemez. Bir Müslümanın hatasından dolayı diğerleri hatalı gösterilemez. Birinin adam öldürmesinden kabilesi sorumlu tutulamaz…

Demek ki, başkasının günah işlemesine neden olmak ile kendi günahından başkasının sorumlu olması farklıdır.

Özetle, ayetlerde bir çelişki yoktur ve olmaz.