Allah'ın cezası / belası, demek günah mı?

Soru Detayı

- Bir dizide kötü karakter masum birini öldürünce öfke ve biraz da gafletle, tam manasını da bilmeden "Allah'ın cezası!" demiştim.
- Bu söz insanı küfre sokar mı?
- Bir günahı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğimiz kadarıyla, bu ifadenin manasında bir sakınca yoktur.

Bir kimse sıkıldığı bir  kimseye “Allah’ın cezası! Allah’ın belası!” demekle, şunu anlatmak istiyor:

“Sen Allah’ın kullarına vereceği cezalardan birisin. Beni cezalandırmak için Allah seni bana musallat etmiştir. Sen Allah’ın bana verdiği bir musibetisin, bir belasısın.”

Bunu söyleyen kişi uygun olmayan bir manayı kastediyorsa, bu onun niyetine göre vebal olabilir. Tabii ki biz bunu bilemeyiz...