Allah’ın "de ki" diyerek hitap etmesinin hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Allah c.c. Kur'an-ı Kerimde bazı yerde insanlara direkt hitap ederken, bazen de "de ki" diyerek hitap etmesinin sebebi hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim’in ilk muhatabı Peygamberimiz (asm) olduğu için, aslında başında “kul” / "de ki" emri olmayan ayetlerde dahi bu ifade mukadderdir. Yani varmış gibi düşünülebilir. Açıktan “kul” ifadesinin yer alması ise, tekid, yani pekiştirmek içindir.

Ayrıca Peygamberimiz (asm)'in Allah’ın emirlerini tebliğ eden bir mübelliğ olduğuna işarettir.

Bazen de gündemde bir soru olduğu için, soru soranlara cevaben Peygamberimiz (asm)'e “kul” yani "onlara söyle, cevap ver ki… " denilmiştir.

Kur'an-ı Kerim'de hitap şekilleri tekdüze olmayıp büyük bir hareketliliğe sahiptir:

- Bazen genel olarak insanlara hitap edilir, bazen tekile geçilir “ey insan” denilir.

- Bazen Ehl-i kitaba, müminlere, müşriklere… hitap edilir.

- Bazen emir, bazen haber kipiyle hitap edilir.

- Bazen gayb, bazen muhatap sigasıyla hitap edilir… vs.

Bütün bu hitap şekillerinde ayrı nükte ve incelikler bulunmaktadır.

Bu konudaki müstakil eserlere müracaat edilerek geniş bilgi edinilebilir.