Allah'a, “Kur’an'ın yazarı” demek doğru mu?

Soru Detayı

- Bazı sohbetlerde Kuran'ın insan kelamı olamayacağından hareketle Kuran'ın yazarı Allah'tır deniyor. Oysa Kur'an mahluk değildir yani yazar eser ilişkisi bağlamında düşünülemez.
- Bu tür ifadeler sakıncalı mı yoksa tevili var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah'ı kitabın yazarı olarak göstermek, bu ifadeyi kullanmak uygun değildir.

Allah kitabı indirir (inzal eder, vahyeder), ama kitabın, bize nazil olan şekliyle nasıl oluştuğunu biz bilmeyiz.

Allah vahyeder, peygamber okur, kul dinler ve yazar; eldeki Mushafları yazanlar (vahye uygun olarak yazıya dökenler) kullardır.

Demek ki, Allah'a, “Kur’an'ın yazarı” demek doğru değildir.

Bk.
Tuhfetü’l- Muhtac fi şerhi’l-minhac, 1/15.
Esne’l-metalib, 4/400.
Mecmu şerhu’l-mehezzeb, 6/248.