Ahzab suresi 59. ayet ile ilgili hadis yanlış mı tercüme edildi?

Soru Detayı

- Ahzab 59. ayeti için inen bir hadis var fakat bu hadis daha çok nur suresi 31. ayet için inmiş gözüküyor bu hadis doğru mu tercüme edildi?
- Kaynak numaraları verdiğim kitaplarda bu hadis var mı? Ve bu şekliyle mi var? Yoksa nur suresi 31. ayet yerine yanlışlıkla Ahzab 59’daki ifadeler mi yazılmış?
- Açıklayabilir misiniz?
- Aişe radıyallahu anha’dan gelen rivayette; “Allah ilk muhacir hanımlara rahmet eylesin. “Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle…” ayeti nazil olunca elbiselerinin bir parçasını yırtarak yüzlerini örttüler. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in arkasında başlarında kargalar varmış gibi namaz kıldılar.”
- Taberi (18/94) Beyhaki (7/8 İshak b. Rahuye (1280) Hakim (2/431, 4/216)) İbnu Katan Kitabu’n-Nazar (s.173) İbn Ebi Hatim Tefsir (8/2575) Fethu’l-Bari (8/490) İbni Habib Gaye ve Nihaye (s.213) Durru’l-Mensur (8/209)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Benzer olaylar birden fazla yerde ve zamanda gerçekleşmiş olabilir. Bu nedenle aynı konuyla ilgili farklı rivayetler söz konusu edilebiliyor. Bu açıdan, bu tür konuları bir hata olarak değil, farklı olaylar ve farklı zamanlar olarak değerlendirmek daha uygun olur.

Soruda verilen ve artı olarak bizim verdiğimiz kaynaklardan ikisi hariç (İbnu Katan Kitabu’n-Nazar; İbni Habib Gaye ve Nihaye) geriye kalan hepsinde bu hadis rivayeti, Nur suresi 31. ayetin nüzulü ile ilgilidir.

Bu rivayetlerin bazısı kısa, bazısı daha uzun; bazısında “ilk muhacir hanımlar”, bazısında “Ensar hanımları” ifadesine yer verilmekle beraber, bütün bu rivayetler Nur suresi 31. ayetle ilgili olarak söz konusu edilmiştir.

- Taberi (18/94; Bizdeki: 19/159)
- Beyhaki (7/8;  Bizdeki: es-Sünenu’l-kübra, 2/331)
- İshak b. Rahuye (1280; Bizdeki: 3/684)
- Hakim (2/431, 4/216)
- İbnu Katan Kitabu’n-Nazar (s.173)
- İbn Ebi Hatim, Tefsir (8/2575)
- Fethu’l-Bari (8/490)
- İbni Habib Gaye ve Nihaye (s. 213)
- Dürrü’l-Mensur (8/209; Bizdeki: 6/181)

Ayrıca bk. İbn Kesir, 6/46; Razi, 23/364; Nazmu’d-dürer, 13/260; Şevkani, 4/31; Meraği, 18/99.