​Peygamber Efendimiz 61 yaşında öldü ise Kur'an nasıl 23 yılda iner?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimizin 61 ya da 63 yaşında öldüğünü duydum. Emin olamadım 61 ise Kuran nasıl 23 yılda iner?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

571-632 yılları, miladi sene olup, güneş yılı esasına göredir.

Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in yaşının ise, ay yılı hesabına (kameri yıla) göre hesaplanması gerekir.

Kameri yıl, şemsi yıla kıyaslanacak olursa, yaklaşık 33 senede bir yıl fark meydana gelmektedir. Zira kameri yıl, şemsi seneden yaklaşık on, on bir gün eksiktir.

Aradaki bu farkları dikkate alacak olursak, Peygamber Efendimiz Hazretlerinin (asm) yaşı, ay yılına göre 63'ü bulur ve hesap doğru çıkar.

Demek ki, Kur'an’ın 23 yılda inmesi, güneş yılına göre değil ay yılına göredir.

Güneş yılına göre ise, Peygamberimiz 61 yaşında ahirete irtihal buyurmuştur.