Umeyr ismini koymak doğru olur mu?

Soru Detayı

- İsim verirken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Umeyr: ( عُمَيْر ) Ömercik. Küçük Ömer anlamına gelen bir erkek ismidir.

Bu isim Ömer ile aynı kökten gelir, güzel bir isimdir. Hadis rivayetlerinden Hz. Peygamber (asm) Efendimiz devrinde de Umeyr isminin kullanıldığı anlaşılmaktadır. (Buharî, Edeb: 81; İbni Mâce, Edeb: 24.)

Çocuğumuza isim verirken dikkat edilmesi gereken durumlar özetle şöyledir:

1. Güzel bir manayı ifade etmesi.

Anne ve babanın çocuk üzerinde hakları olduğu gibi, çocuğun da ebevey üzerinde hakları vardır. Hz. Peygamber (asm) bunlardan birini şöyle bildirir:

"Siz kıyamet gününde falan oğlu / kızı falan diye çağırılacaksınız. Bu sebeple (çocuklarınıza) güzel isimler koyunuz." (Ebû Davud, Edeb 69.)

2. Önemli bir arka plana sahip olmasıdır.

Önemli bir arka plan derken kastımız, verilecek ismin bir hikâyesinin olmasıdır. Tarihe mal olmuş şahsiyetlerin isimleri önemli bir arka plana sahiptir. Keza peygamber isimleri de böyledir.

Kendisine peygamber ismi verildiğinde çocuk rahatlıkla "Benim ismim bir peygamber ismi!" diyecek ve o ismi taşımaya layık olmaya çalışacaktır.

Kızlarına "Rabia" ismini koyan bir aile "Kızımız Rabiatu'l- Adeviye gibi Allah'ın makbul kullarından olsun." diyebilirler.

"Şule" ismi koyan bir aile de "Kızımız da Şule Yüksel gibi İslamî hizmetlere vesile olan biri olsun." diye düşünebilirler.

Bu ikinci esası pek çok kişi nazara almıyor olabilir veya her isimde bir arka plan da olmayabilir. Ama bunların da en azından "Güzel bir isim vermek" hususunda hassas olmaları beklenir.