Tek dost Allah ise, dost edinmeyelim mi?

Soru Detayı

- Tek dost Allah, diye bir cümle öğrendim, buna göre insan olarak arkadaş edinmemizde bir sakınca var mıdır?
- Sakınca yok ise nasıl dostlar edinmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşhur olan “Dost istersen Allah yeter.” şeklinde bir söz vardır. Fakat burada Allah’tan başka dost edinmeyin manası çıkmaz. Aksine, eğer Allah dost ise her şey dosttur.

Bunun anlamı: “Allah’ı dost edinip onun rızasını kazandıysan, artık kimseye gerçekte ihtiyacın olmaz.” demektir. Zira her şeyin dizgini onun elindedir. Her şeyi yaratan odur. Bediüzzaman Hazretlerinin ifadesiyle;

“Amelinizde rıza-yı İlahî olmalı. Eğer o razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer o kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız hâlde, halklara da kabul ettirir, onları da razı eder. Onun için, bu hizmette doğrudan doğruya yalnız Cenab-ı Hakk'ın rızasını esas maksad yapmak gerektir.” (Lem'alar, s. 160)

İnsanı Allah’ın rızasını kazanmaya götüren bütün dostlukların kapısı açıktır. Kapalı olan dostluklar, rıza kapısını kapatan dostluklardır.