Gelatin (jelatin), şellak, karmin, lab maddesi, etil alkol gibi maddelerin gıdalarda kullanılması helal midir?
Değerli kardeşimiz,
Lab maddesi (Peynir mayası): Peynir mayaları birkaç çeşittir. Bunlardan biri de hayvanlardan elde edilen lab maddesidir.
Eti yenen ve İslami usule göre kesilmiş hayvanların midesinde bulunan enzimlerden elde edilen peynir mayası helaldir.
Evde peynir yapılacaksa, yöresel yöntemlere göre maya olarak bitkisel ürünler de kullanılabilir.
Domuzdan alınan bir madde ile elde edilen mayanın kullanılması caiz olmaz. Çünkü domuzdan alınan maddeler temizlik kabul etmezler. Domuz karışımı olan hiçbir şey kullanılmaz.
Demek ki, domuzdan bir maddenin karışmış bulunduğu kesinleşmedikçe, maya ve peynirleri alabilir ve "Bismillah" deyip yiyebiliriz! Bir şeyin haramlığına kesin delil bulunmadıkça, helalliğini esas kabul ederiz. Ancak üretici firma gayri müslim ise, mayanın domuzdan mı yoksa helal hayvanlardan mı elde edildiğini araştırıp öğrenmek gerekir.
Özetle diyebiliriz ki, eti yenen ve İslami usullere göre kesilmiş hayvanlardan elde edilen mayalar temizdir ve helaldir; peynir yapımında kullanılabilir.
Cevaplar için tıklayınız:
- Dış ülkelerden ithal edilen peynir ve peynir mayası helal midir?..
- Çeşitli şekerleme kaplamalarında kullanılan şellak helal midir?
- Jelatin ve (E) katkı maddeleri hakkında bilgi verir misiniz?
- Yediğimiz içtiğimiz her şeyde alkol var mı? Alkol oranını yiyeceklerde nasıl kontrol etmeliyiz?..
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
BENZER SORULAR
- Dış ülkelerden ithal edilen peynir ve peynir mayası helal midir?
- PEYNİR MAYASI VE İTHAL PEYNİRLER
- Carminic Acid veya Cochineal adı verilen böceklerden elde edilen katkı maddeleri caiz midir? Karmin? E 120?
- Rennet enzimi peynirde veya başka ürünlerde caiz mi?
- Elma suyu üretiminde domuzdan elde edilen jelatin kullanılıyor, sonra bu jelatin geri alınıyor; bu meyve sularını içmek caiz midir?
- Jelatinle yapılan kapsüllü ilaçları kullanmak caiz mi?
- Helal kesim olmayan hayvanlardan üretilen gıda katkı maddelerini içeren ürünlerin dinen yenilip-içilmesinde herhangi bir sakınca var mıdır?
- Çeşitli şekerleme kaplamalarında kullanılan "şellak" helal midir?
- Carminic Acid veya Cochineal adı verilen böceklerden elde edilen katkı maddeleri caiz midir?
- Jelatin ve E katkı maddeleri hakkında bilgi verir misiniz?