Sesler, Hz. Âdem'den önce mi yaratıldı?

Soru Detayı

2-31: “Allah  Âdem'e bütün isimleri, öğretti.”
2-33: “Âdem, meleklere onların isimlerini bildirdi.”
- Bu ayetlerden anladığım, insanoğlu baştan beri konuşmayı ve tanımayı bilir, çünkü Âdem (A.S.) yeryüzündeki ilk varlıktır, değil mi?
- Araştırmalar ilk konuşma seslerinin yaklaşık 70.000 yıl önce insanoğlu tarafından Âdem (as)'in yeryüzüne inmesinden çok yıllar sonra çıkarıldığını gösteriyor.
- Bu konuda biraz kafam karıştı, bana anlayamayabileceğim ayetlerin tam anlamını söyleyin. Diğer İslam alimlerine danışarak net ve araştırılmış bir cevap vermenizi umuyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela “Hz. Âdem’in yeryüzündeki ilk varlık” olup olmadığı konusunda ayet ve sahih hadislerde açık bir beyan yoktur. Ancak tefsir ve tarih kaynaklarında insanlardan önce yeryüzünde cinlerin ikamet ettiği belirtilmektedir. (bk. Taberi, Tefsir, 1/232)

Bazı âlimlere göre, Hz. Âdem’e yeryüzü halifesi unvanın bir manası budur. Yani insanlar cinlerin arkasından halef / halife bir nesil olarak yaratılmıştır.

Ancak “halife” kavramının “Allah’ın hükümlerini icra etmek üzere aldığı” görevden dolayı Âdem’e verildiğini söyleyen âlimler de vardır. (bk. İbn Aşur, 1/228)

Bununla beraber, "halife" unvanının her iki manaya -hatta başka manalara- da gelmesi mümkündür.

Demek ki, Hz. Âdem yaratılmadan önce yeryüzünde sesler olduğu ilmen ispat edilmişse, bunlar cinlerin sesleri olabilir.

Diğer taraftan, sahih hadis rivayetine göre, Peygamberimiz (asm) “yeryüzünde önce hayvanların, sonra da Hz. Âdem’in yaratıldığını” bildirmiştir. (bk. Müslim, Sıfatu'l-Kıyame 27)

Buna göre, Hz. Âdem’den önce yaratılan canlıların / hayvanların sesleri de onlarla birlikte yaratılmıştır.

Sonuç olarak şunu söylemeliyiz ki, Hz. Âdem yaratılmadan önce dünyamızda bazı canlı varlıkların sesleri tespit edilmişse, bu seslerin cinlerin de hayvanların da olması mümkündür.