Rum suresinin Rum milletiyle ilgisi var mı?

Soru Detayı

- Kuran’daki Rum suresinin Rum milletiyle ilgisi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Verilen bilgiye göre, Rumlar, Roma ve Bizans imparatorluğunu kuran başşehirleri Roma, dilleri, 6. yüzyıla kadar Latince, 6. yüzyıldan sonra Yunanca olan bir millettir.

Hristiyanlığı kabul eden Konstantinos’un Kostantiniye’yi kurup başşehir ilan ettiği, başlangıçta putperest olan Romalıların Konstantinos’un çağrısı üzerine Hristiyanlığa geçtiği belirtilmektedir. (bk. Said el-Endelüsi, Ṭabaḳātü’l-ümem, s. 33, 96-99)

Günümüzde Rumların büyük kısmı Kıbrıs'ta yaşamaktadır.

Öyle anlaşılıyor ki, Rum suresinde etnisiteye dayalı Rumlardan ziyade, sosyal, siyasal konumdaki Rumlardan / Romalılardan-Bizanslılardan söz edilmektedir. Tarihi gerçekler de bunu teyit etmektedir.