Ruhumuzun çıktığını nasıl görüyoruz?

Soru Detayı

- Bu gözlerle ruhu göremeyiz. Öyleyse, ölmeden hemen önce kendi ruhumuzun çıktığını nasıl görüyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ruhun bedenden çıkması ve kabir âlemine gitmesi harika olduğu gibi, gözlerin ruhun çıkışını görmesi de elbette harikadır. Dünyada alıştığımız duruma göre değil, ölüm anına göre düşünmek ve değerlendirmek gerekir.

Vefat edenlerin gözlerinin bedenden çıkan ruhu takip ettiği için açık kaldığına dair sahih hadis vardır. (bk. Müslim, Cenaiz, 4)

Buna göre, vefat edenin Allah’ın izniyle ruhun çıkışını gördüğü anlaşılmaktadır.