Peygamberimiz vefat ettiğinde üzerinde ne vardı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe radıyallahu anha validemiz bir omuz örtüsü ile kalın bir peştemal çıkarmış ve şöyle demiş:

“Resulullah aleyhissalatü vesselam bu ikisi arasında vefat etti.” (Buhârî, Humus 5; Libas 19; Müslim, Libas 35)

Hz. Aişe annemizin, bazı rivayetlerde ayrıntılı bir şekilde belirtildiği üzere iyice keçeleşmiş bir omuz örtüsüyle peştemali çıkarıp göstermesi, Peygamber Efendimizin (asm) bu fâni âlemden ayrıldığı ana kadar dünyalık eşyalara hayatının hiçbir döneminde değer vermediğini anlatmak içindir.

Ayrıca Peygamberimizin (asm) yolunu ve izini takip etme, ona uyma arzusu içinde olanlara yön göstermesi açısından da önem ifade etmektedir.

Gerçekten İslam ümmetinin pek çok seçkinleri ve örnek şahsiyetleri, her konuda olduğu gibi bu alanda da Peygamberimizi (asm) takip ve taklit etmişlerdir.

Bunu yaparken, takip ve taklit edilecek yegane kişinin Hz. Peygamber (asm) olması gerektiği şuuru içinde hareket etmişler ve bu davranışları sebebiyle Allah katında sevaba nail olacakları ümidi içinde yaşamışlardır.

İşte bu sebeplerle, Hz. Peygamberin (asm) hayatının en küçük ayrıntısı bile sahabiler tarafından bize rivayet edilmiş ve İslami ilimlerin her dalındaki eserlerde bu rivayetler yer almıştır. Buna göre:

- Peygamber Efendimiz, yiyeceklerinde olduğu gibi giyeceklerinde de israftan uzak durmuş ve azla yetinmiştir.

- Müminlerin anneleri olan peygamber hanımları başta olmak üzere, pek çok sahabi Efendimizin (asm) hayatını küçük ayrıntılarına kadar kendilerinden sonra gelen nesillere en doğru şekilde nakletmişlerdir.

- Peygamberimizin (asm) hayatının her safhasında ona uymak ve izini takip etmek isteyenler için güzel örnekler vardır. (bk. İmam Nevevi, Riyazü's-Salihin Tercüme ve Şerh, H. No: 499)