Peygamberimiz sert zeminde mi uyurdu?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimizin (sav) sert zeminde uyuduğu ile alakalı hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin yatağı deriden olup, içi hurma ağacı lifleri ile dolu idi. (Buhari, no: 6456; Tirmizi, no: 1761; İbn Sa'd, Et-Tabakat el-Kûbrâ, VIII, 23​)

Efendimiz (asm), bazen bu yatak üzerine, bazen yere serili deri üzerine, bazen de hasır veya kuru toprak üzerine yatardı. (İbn’l-Kayyım, Zadu’l-Mead, 1/149)

Hz. Ömer’in meşhur hadisinde Hz. Peygamberin (asm) hasır üzerine yattığı ve hasırın izlerinin yanlarında görüldüğü bildirilmiştir. (bk. Buhari, no: 4913)