Peygamberimiz hidayet ve zenginlik mi istiyor?

Soru Detayı

- Senden hidayet, takva, iffet ve zenginlik isterim, hadisini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın en önemli meselesi cehennem ateşinden korunmaktır. Bunun için de Allah'ın rızası ve onun gönderdiği elçilerin rehberliğinde bir hayat yaşamaya çalışmaktır. Aşağıda göreceğimiz gibi Efendimiz (asm) duasında dört şey istiyor: Hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği.

İbni Mes’ud (ra)’den rivayet edildiğine göre Nebi (asm) şöyle dua ederdi:

«اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْهُدَى وَالتُّقَى وَالْعفافَ والْغِنَى »

“Allah'ım! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim.” (Müslim, Zikir 72).

Sevgili Peygamberimiz (asm), Allah Teâlâ’dan istenecek konuları, hadis kitaplarımızın Dua ve Daavât bölümlerinde yer alan birçok hadisi ile ortaya koymuş, biz ümmetini bu konuda da eğitmiştir. Yapacağımız duaları, bu hadisler arasından seçip ezberlemek en isabetli hareket tarzıdır. Hz. Peygamber’den nakledilen dualar, dileklerimizde Peygamber Efendimiz’le birleşmemizi sağlayacaktır. Bu birliktelik çok muhtemeldir ki, “kabul olunmakta” da beraberliği getirecektir.

Hidayet rehberi olarak gönderilmiş bulunan Peygamber (asm)’ın Allah Teâlâ’danhidayet (doğruluk)” dilemesi, her şeyden önce hidayetin önemini ortaya koymaktadır. Doğru yoldan sapma tehlikesi bulunmayan Hz. Peygamber, Allah’tan hidayet dilerse, daima dalalete düşme tehlikesiyle başbaşa yaşayan biz Müslümanların daha fazla hidayet dilemeleri gerekir. Nitekim Fatiha suresi’ndeki “Bizi doğru yola hidayet et!” duası bunu göstermektedir.

Hz. Peygamber (asm)’in, hidayetin hemen peşinden emirlere uymak, yasaklardan kaçınmak anlamında takva dilemesi, hidayetin tezahürünün takva olduğunu göstermektedir.

İffet, mübah olmayan şeylerden uzak durmak demektir.

Zenginlik anlamına gelen gına burada gönül zenginliği manasınadır. İnsanlardan ve ellerindeki imkânlardan müstağni olmak, şerefli bir hayat ve etkili bir tebliğ hizmeti açılarından son derece önemlidir.

Hadis-i şerif, hidayeti takva ile takvayı ise iffet ve gönül zenginliğiyle beslemek ve desteklemek gerektiğine işaret etmektedir.

Hasılıkelam;

1. Hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği yüksek değere sahip meziyetlerdir.

2. Hayatı daima Allah’a sığınarak ve ondan yardım dileyerek yaşamalıdır.

3. Takva, Allah’tan istenecek meziyetlerin başında yer alır. (bk. Riyazü’s-Sâlihîn Tercüme ve Şerhi, Peygamberimizden Hayat Ölçüleri, Erkam Yay., Hadis No: 72)