Melekler insana zarar verir mi?

Soru Detayı

- Melekler insana zarar verebilir mi?
- Bir insanın duası ya da bedduası ile melek insana zarar verir mi?
- Mesela bir virüs bulaştırmak veya içeceği bir şey örneğin zehir koymak gibi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Melekler, Allah’ın izni olmadan hiçbir şey yapmazlar. İradeleri daima Allah’ın emirleri doğrultusunda çalışır. Dolayısıyla melekler cinler gibi kendi özgür iradeleriyle insanlara zarar vermeye yeltenmezler.

Ancak eski kavimlerde olduğu gibi, insanların cezalandırılmasına dair ilahi ferman çıkmışsa, melekler de burada görev alabilirler.

Meallerini vereceğimiz ayetlerde bu gerçeğe işaret edilmiştir:

 "... Melekler, onurlu kullardır. Onlar Allah’tan önce söz söylemezler ve ne yaparlarsa sırf onun emriyle yaparlar." (Enbiya, 21/26-27)

"Onlar (Melekler), Allah'ın emirlerine (isyan edip) karşı gelmezler ve emir olundukları şeyleri (aynen) yaparlar." (Tahrim, 66/6)

"Göklerde ve yerde ne varsa hepsi onundur. Onun katındakiler ona ibadet etmekte (asla) kibir göstermezler ve (asla) yorulmazlar. Gece ve gündüz durmadan (yorulmadan) onu tesbih (ve takdis) ederler." (Enbiyâ, 21/19-20)

“O, kullarının üstünde yegâne kudret ve tasarruf sahibidir. Size koruyucular gönderir. Nihayet birinize ölüm geldi mi elçilerimiz (görevli melekler) onun canını alırlar. Onlar vazifede kusur etmezler.” (Enam, 6/61)

“İnsanı önünden ve ardından takip eden (koruyucu) melekler vardır. Allah’ın emriyle onu korurlar.” (Rad, 13/11)