Kur'an'da geçen "melekler ve ruh" ifadesindeki "ruh" nedir ya da kimdir?

Soru Detayı
- Ruh'un Hz. Cebrail olduğu iddia ediliyor. Öyle ise, Cebrail de bir melek değil midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur’an’da geçen "ruh" kelimesinden bazıları bilinen ruh manasınadır. Ayrıca, Vahiy, Kur’an, Cebrail manasında da kullanıldığı yerler vardır.

- Kadir suresinde yer alan,

“O gece Rablerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner.”

mealindeki ayette olduğu gibi, bazı ayetlerde yer alan ruh ise, meleklerden ve cinlerden ayrı bir mahluk olup ruhanî aleme ait olan bir varlık olduğunu söyleyenlerin yanında, onun meleklerden Hz. Cebrail olduğunu söyleyenler de vardır.

Ayrıca buradaki "Ruh"un mukarreb meleklerden veya Hafaza melekleri yahut da meleklerin dışında Allah’ın askerlerinden olduklarını söyleyenler de vardır(bk. Maverdî, ilgili ayetin tefsiri)

- Razî gibi söz konusu ayette yer alan Ruh’un Cebrail olduğunu söyleyen alimlere göre, meleklerle beraber ayrıca ona vurgu yapılması, onun büyüklüğüne, Allah katındaki değerine, melekler arasındaki saygın konumuna işaret etmek içindir, demiştir.(bk. Razî, ilgili ayetin tefsiri)