Kadının yaptıklarını ayakkabısı mı haber verecek?

Soru Detayı

"Erkek evde yokken kadının yaptıklarını ayakkabısı haber verecek." hadisi ne anlama geliyor?
- Hadisi nasıl değerlendirmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebu Said el-Hudri’nin rivayetine göre, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurdu:

“Nefsim elinde olan (Allah)a yemin olsun ki, canavarlar (vahşi hayvanlar) insanlarla konuşmadıkça, onun kamçısının sapı ve ayakkabısının ucu bir adamla konuşmadıkça ve (onun evden çıkmasından sonra) arkasından ailesinin neler yaptığını kendisine bildirmedikçe kıyamet kopmaz.” (bk. Hâkim, el-Müstedrek, no: 8442)

Hâkim bu hadisin sahih olduğunu bildirmiş, Zehebi de onu tasdik etmiştir. (bk. a.y.)

Tirmizi hadisinde fehz yani uyluk kelimesi de şöyle zikredilmiştir:

“Ailesinin neler yaptığını 'uyluğu' kendisine bildirmedikçe kıyamet kopmaz.” Tirmizi de bu hadisin sahih olduğunu bildirmiştir. (bk. Tirmizi, no: 2181)

Bu hadis-i şerifte, ahir zamanda çeşitli iletişim aletlerinin olacağını haber verilmiştir. Kamera, telefon, telsiz, teyp, video vs. gibi...