Hz. Süleyman’ın ateşini söndüren karınca hikayesi doğru mu?

Soru Detayı

- Hz. Süleyman’ın ateşini söndüren suyu taşıyan karınca hikâyesi epey meşhurdur. Peki, sahih hadislerde özel olarak karınca zikredilir mi?
- Bu hikâye nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, Hz. Süleyman aleyhisselamın ateşe atılması diye bir durum yoktur. Hz. Süleyman ile karınca konusu farklı bir olayla ilgilidir. Ateşe atılma konusu ise, Hz. İbrahim Aleyhisselam ile ilgilidir.

Ancak, bakabildiğimiz hiçbir kaynakta bu anlamda bir hadis-i şerif bulamadık.

Kaynaksız olarak birçok yerde anlatılan bu hikaye şöyledir:

Nemrut azgınlığının önünde bir engel olarak gördüğü Hz. İbrahim’i (ki üç semavi dinin ortak atası ve peygamberidir) ateşe atarak cezalandırmak ister. Meydanın ortasına dev bir ateş yaktırır.

Ateşi gören canlıların tümü etrafa kaçışır; ancak bir karınca müstesna.

Ağzında bir damla su ile bir karınca devasa ateşe doğru telaşla koşturur.

Onu gören bir başka karınca “Nereye böyle telaşla?” diye sorar. Karınca “Duymadın mı Hazreti İbrahim’i ateşe atacakmış Nemrut!..” deyince. Diğer karınca alaycı bir ifadeyle, “Ateşi görmedin herhâlde; kocaman bir ateş. Kaçmaktan başka çare yok. Ağzındaki bu bir damla su ile mi o ateşi söndüreceksin?” der.

Bizim karınca, “Hiç olmazsa yönümüzü belli olsun.” diye karşılık verir.

Tekrar ifade edelim ki, bu anlamda bir hadis-i şerif bulamadık.