Hz. İdris’in ismi hadiste geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, hem Kuran’da hem de sahih merfu hadiste Hz. İdris aleyhisselamın ismi geçer.

Meallerini vereceğimiz ayetlerde görüldüğü üzere, Hz. İdris’in ismi Kuran’da zikredilmiştir.

(Resulüm!) Kitapta İdris'e dair söylediklerimizi de an. Çünkü o, dosdoğru bir peygamberdi. Onu yüce bir yere yükselttik." (Meryem, 19/56-57).

"(Resulüm!) İsmail, İdris, Zülkifl hakkında anlattığımızı da an; onların her biri sabredenlerden idi. Onları rahmetimize kattık. Doğrusu onlar iyilerden idi." (Enbiyâ, 21 /85-86)

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz Miraç Gece'sinde, Cebrail aleyhisselamla birlikte dördüncü kat göğe yükseldiği zaman, orada, Hz. İdris aleyhisselamla karşılaştı. Peygamberimiz "Kim bu?" diye sordu.(38) Cebrail Aleyhisselam: "Bu, İdris (aleyhisselâm)dır! Selam ver ona!" dedi. Peygamberimiz, selam verdi. O da Peygamberimizin selamına mukabele ettikten sonra: "Hoş geldin, safa geldin salih kardeş, salih Peygamber!" dedi ve hayır dua etti. (bk. Buhârî, Salat, 1; Enbiya, 4, 5; Müslim, Îman, 259, 263, 264)

Ayette geçen “Biz onu yüce bir mekâna yükselttik” (Meryem 19/57) ifadesinin neye delâlet ettiği hususunda farklı yorumlar yapılmıştır.

Bazıları bunun Hz. İdris’in ruhunun kabzedildiği dördüncü kat semada olduğunu, bazıları bununla cennetin kastedildiğini, kimileri de ona peygamberlik verilmesinin ima edildiğini söylemişlerdir. (Taberî, Razi, ilgili ayetin tefsiri)

Ayrıca, “Biz onu yüce bir mekâna yükselttik.” mealindeki ayet açıklanırken, kendisine hem peygamberlik hem de otuz sahife verilmesi yanında kalemle yazı yazan, elbise diken, hesap ve yıldız ilmiyle meşgul olan ilk insanın İdris olduğu belirtilir (bk. Razi, a.y.)

Hz. İdris’in terzi olduğu, her iğne saplayışında “sübhânallah” dediği, akşam olduğunda yeryüzünde ameli ondan daha üstün hiç kimsenin bulunmadığı da İbn Abbas’tan rivayet edilmiştir (İbn Kesir, Tefsir, 5/236)