Hz. Hüseyin’in başının konduğu taş, kan mı ağlar?

Soru Detayı

- Hz. Hüseyin’in kafasının kesilip konulduğu taştan 1000 yıldan fazla süredir kan ağlaması doğru mu?
- Suriye Halep şehrindeki Hz. Hüseyin'in mübarek başının konulduğu taş gerçekten doğru mu, doğruysa tam olarak kanıtı var mı?
- Çünkü internete veya çevremde bu konuya dayalı hiçbir doğru dürüst bilgi bulamadım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgi doğru değildir. Allah’ın insanlar için açtığı imtihan sırrına da aykırıdır.

Böyle bir şeyin olması, gökyüzünde “La ilahe illallah” tevhid kelimesinin yıldızlarla yazılması gibi, akılları imana zorlayan bir husustur.

Hâlbuki, doğruyu bulmak için “akla kapı açmak”, imtihanın adil cereyan etmesi için “insanın özgür iradesine gem vurmakla aklı belli bir yöne zorlamamak” esastır.