Hz. Âdem yere bakarak, İblis göğe bakarak mı indi?

Soru Detayı

- Hz. Âdem dünyaya elleri dizler üstünde yere bakarak, İblis ise gökyüzüne bakarak indiği rivayet sahih hadislerde geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimize ait bu anlamda bir hadis-i şerif bulamadık.

Ancak, İbn-i Ebi Hatim, Race İbn-i Ebi Seleme Radiyallahu anhu’nun kendi sözü olarak şöyle söylediğini nakleder:

″Âdem aleyhisselam yere indirildiğinde, mahcupluğundan başı eğik ve elleri de dizleri üzerindeydi. İblis ise indirildiğinde, kibrinden başı göğe doğru kalkık ve parmakları da birbirine geçmiş şekilde idi.″ (Tefsiru İbn-i Ebi Hatim, Suyuti, ed-Dürrü’l-mensur, Bakara suresi 36. Ayetin tefsiri)