Her salavata cennette bir köşk mü verilecek?

Soru Detayı

- Her salavata cennette köşk verilecek diye bir hadis söyleniyor, sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimize salavat getiren kimsenin cennetle müjdeleneceğine veya her salavat için kendisine bir köşk yapılacağına dair rivayetlerin sahihliği konusunda değişik görüşler vardır. Çoğuna göre bunlar zayıftır.

Unutmamak gerekir ki, sahih hadis bile olsa, "Şunu yapan cennete girer." anlamındaki hadisleri, sadece onu yapmakla yeterli olur, şeklinde anlamak asla doğru olmaz. Diğer şartları da yerine getirdiği hâlde bunu da yaparsa bu faziletlere ulaşır, diye anlamak gerekir.

Yoksa "her türlü günahı işlesin, farzları terk etsin, sadece salavat getirmekle cennete girsin" şeklinde bir anlayış asla doğru olmaz.

Örneğin temel gıda maddelerini yeterince alan ve hastalıklardan da korunan bir kişiye, "Şu vitamini alırsa hasta olmaz." demek gibidir. Temel gıda maddelerini almadığı, hastalıklardan kendini korumadığı hâlde, sadece o vitamini alarak hasta olmayacağını düşünmek, hatadır.

Maddi hayatımızda geçerli olan bu hüküm, manevi hayatımız için de geçerlidir.