Hafızlık yaparken sallanmak günah mı?

Soru Detayı

- Bazı kimseler, “Herhangi biriniz namaza durduğunda her tarafı sakin olsun, Yahudiler gibi sallanmasın. Zira namazda her tarafın sükûnet içinde olması, namazın tamamındandır.” anlamında bir hadis-i şerif olduğunu söyleyerek Kuran okurken ve hafızlık yaparken sallanmanın da yahudilere benzemek olduğunu söylüyor, doğru mu?
- Kuran okuyanlar ve hafızlık yapanlar fıtri olarak sallanıyor, daha iyi konsantre oluyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hafızlık yaparken sallanmak günah değildir.

Bir ayette "Onlar ki, namazlarında huşu içindedirler." (Müminun, 23/2) buyurulur.

Huşu, Allah’ın huzurunda durmakta olduğunun farkında olup hem kalp, akıl, hissiyatı gibi -Allah’ın azameti karşısında korku ve takvayı ifade eden- manevi donanımları hem de -el, kol, baş, ayak gibi ilahi huzurun adabına uygun hareket etmeyi ifade eden- maddi organlarıyla sükunet içinde bulunup adab-ı edeple namaz kılmak demektir.

Nitekim Müfessir Alusi’nin Hakim-i Trimizi’den naklettiği bir rivayete göre, Peygamber Efendimizi (asm) şöyle buyurmuştur:

“Herhangi biriniz namaza durduğunda her tarafı sakin olsun, Yahudiler gibi sağa-sola sallanmasın. Zira namazda azaların sükuneti namazın tamamındandır.” (Alusî, Tefsir, 9/207; Ayrıca bk. Hakim-i Tirmizi, Nevadirul’usul, 2/171-172)

Aslında ta baştan söylemek gereken şudur:

Bu hadis -sahih olmak şartıyla- namazın içerisindeki huşu ve sükuna işaret etmektedir. Hafızların durumu ise, namazla ilgili değil, namazın dışında bir hâldir. Kişilerin samimiyetlerine göre değerlendirilir.