Hacerü'l-Esved (Hacerülesved) taşı neden incelenmiyor?

Soru Detayı

- Hacerü'l-Esved taşı cennetten geldiği için yapılan analiz çalışmalarında insanın algılayamayacağı sonuçlar çıkacaktır.
- Bu yüzden çok küçük bir numunesi incelenmek üzere alınabilir mi?
- Böylece inkar edenler de sonucu kendi gözleriyle görmüş olmazlar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bir rivayete göre Hacerü’l-Esved cennetten getirilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no: 5488)

- Ancak Taberani ve Bezzar’ın rivayet ettiği bu hadis rivayeti -senedinde zayıf bir raviden ötürü- zayıftır. (Mecmau’z-Zevaid, a.y)

- Taberani’nin diğer bir rivayetinde de zayıf ravi vardır. (bk. Zevaid, h. no: 5490)

- Bununla beraber, Tirmizi’nin rivayet ettiği hadis sahih kabul edilmiştir. İbn Abbas’ın aktardığına göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Hacerü’l-Esved cennetten indiği zaman sütten daha beyaz idi. Fakat insanların günahları onu siyahlaştırdı.”(Tirmizi, Hac, 49)

- Durum bu merkezde olduğuna göre, taşın analizine gerek olmadığını düşünüyoruz.

Analiz yapılsa bile, farklı yorumlarla taşın saygınlığına halel gelebilir. Üstelik, bir parçanın alınması bile bu saygınlığı zedeleyebilir, diye düşünüyoruz.