Günlük ibadetimiz nasıl olmalıdır?

Soru Detayı
Ben gerçekten tüm zamanımı Allah'ın rızasına uygun olarak geçirmek istiyorum. Ancak nasıl yapacağımı ve neye ne kadar zaman ayıracağımı bilemiyorum. Acaba benim için tavsiye niteliğinde ve kaba hatlarıyla bir program yapabilir misiniz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbadetin en hayırlısı az da olsa devamlı olanıdır. Bu bakımdan bir günün tamamını ibadete verip diğer günleri aksatmaktansa, her gün az da olsa belli bir vakit ayırmak en güzelidir. Bu şekil hem insanın ibadete alışmasına sebep olur ve hem de ibadet, günlük yaşamının bir parçası hâline gelir. Artık belli bir düzene girdikten sonra bu zamanı azar azar uzatabilirsiniz.

Ancak başlangıç olarak yapabileceğimizin fazlasını denememeliyiz. Örneğin ilk başta bir saatimizi ayırabiliriz. Daha sonra onar dakikalık peryodik bir artışla bunu iki üç saate çıkarabiliriz...

Günlük yapacağımız ibadetleri şöyle sıralayabiliriz:

- Beş vakit namazımızı kılmalıyız.
- Her gün az da olsa Kur'an, Cevşen ve dini bir kitap okumalıyız.
- Gece teheccüt namazına kalkmaya çalışmalıyız.
- Yolda giderken salavat getirebiliriz veya ezberimizdeki Kur'an-ı Kerimi okuyabiliriz.

Biz bunları yaparken ailemizi de buna teşvik etmeliyiz. Birden fazla kişi olunca yapmanız daha kolay olur...