Farklı yaratılış ve farklı imtihan eşitsizlik olmaz mı?

Soru Detayı

- Dünyada imtihana tabi tutulmayan ve tutulan insanlar var. Burada bir adaletsizlik, eşitsizlik söz konusu değil mi?
- Dünya hayatında imtihan edilen birçok insan var. Ama imtihana tabi tutulmayan insanlarda var. Allah bir kulunu ömür boyu sürecek bir hastalıkla sınarken, diğer kulundan neden imtihan etmez?
- Biri için dünya hayatı aşırı zorlayıcı iken diğer bir kulu için böyle bir şey söz konusu bile değil. Ve yaşam kaliteleri çok daha farklı. İbadet açısından, fiziksel açıdan, her açıdan. Bir üstünlük söz konusu. Burada bir adaletsizlik söz konusu değil mi?
- Kaldıramayacağı yük vermezmiş Allah kimseye, her insanın da fıtratı farklı denir. Fıtratı farklı yaratılıyor olmasında da bir eşitlik söz konusu değil mi?
- Allah sevdiği kulunu imtihan eder diyorlar. Bir kulunu diğer kulundan daha çok sevmesi de bir adaletsizlik değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın adaletini, kullar arasındaki adalet gibi değerlendirmek doğru değildir. Allah’ın zatı da sıfatları da kullarınkine benzemez.

Allah, kendisine layık ve uygun adalet sıfatına sahiptir. Kulların birbirine zulmetmelerini de sevmez, kendisi de -kendisi bakımından zulüm sayılacak- şeyi yapmaz ve sevmez.

Allah Teala bir kısım kullarını sıkıntılarla imtihan ettiğinde onun, bu durumda da güzel kul olacağını bildiği için “sevdiği kullarını imtihan eder” deniyor; yani bunlar imtihanı kazandıkları için seviliyorlar.

Bir kısım insanların hayatta eksiklikleri, sıkıntıları, yoksunluk ve yoksullukları vardır -bunların sebepleri olarak kulların hata ve kusurları bir yana- kullar bunlarla imtihan verdikleri gibi refah ve afiyet içinde olanlar da bu hâlin ve durumun imtihanını vermektedirler.

Araştırmalar, bir kısım insanların zenginlik ve refah ve afiyet sebebiyle de dindarlıktan uzaklaştıklarını gösteriyor. İyi durumda olanların şükreden kul olmaları durumunda Allah onları da sever.

Fıtratta (insanın yaratılıştan mevcut ve onu insan yapan özelliklerde) farklılık yoktur. Farklılık detaylardadır ve bu farklılık da “biri iyi, diğeri kötü” şeklinde değildir; her fıtrattaki kul, güzel kul, güzel insan olmaya namzet olarak yaratılmıştır.