Ergen değilsem, istediğim günahı işleyebilir miyim?

Soru Detayı

- Şu anda günahlardan sorumlu muyum bilmiyorum.
- İhtilam olmadım, koltuk altımda kıl yok, özel bölgemde var, 12 yaşındayım. Şu anda ben günahlardan sorumlu muyum?
- Sorumlu değilsem istediğim günahı işleyebilir miyim yani?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ergen olmadan önce çocuğun günah ve suç işleme hürriyeti yoktur. Ancak işlediği günahlar ve suçların dünya ve ahirette cezası, ergenlerin yaptıklarına olandan farklıdır.

Çocuk suç ve günah işlediğinde, sorumlu büyüklerin onu te’dîb etmeleri gerekir. Te’dîb eğitimdir, eğitim için gerekli olan ne ise o yapılır.

Çocuğun mala ve cana verdiği zararlar da tazmin edilir.

Suç ve günahtan ahirette sorguya çekilmez.