Düşmanların okunu takip edin sözü kimin?

Soru Detayı

- İmam-ı Şafi'ye sordular: “Fitne zamanı hakkı tutanları nasıl anlarız?” Dedi ki: "Düşman okunu takip ediniz, o sizi hak ehline götürür."
- İnternette sıkça karşımıza çıkan ve İmam Şafii hazretlerine nisbet edilen bu sözün kaynağı nedir? Gerçekten de İmam Şafi’nin böyle bir sözü varsa kaynağı nedir?
- Bu sözü nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün araştırmalarımıza rağmen, İmam Şafii’ye isnat edilen sözün herhangi bir kaynağına rastlayamadık.

Arapça internet sitelerinde de araştırmacılar, bu sözlerin bir kaynağının bulunmadığını bildirmişler.