Cuma namazında hutbede cemaatten para yardımı talep etmek mekruh olmuyor mu?

Soru Detayı

- Namaz çıkışlarında özellikle cuma çıkışlarında şuraya şu kadar yardımlarınızı bekliyoruz diyor imam cuma hutbesi sırasında.
- Maddi bir olayı namaz esnasında söylemek veyahut camiide para toplamak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hutbe sırasında zaruret olmadıkça konuşmak Hanefi mezhebine göre mekruhtur. Ancak hutbede imamın Müslümanlara nasihatte bulunması da hutbenin sünnetlerindendir.

Cami yapımı için teberru yapmak güzel bir ameldir. Bu amaçla yardımda bulunmak, Allah için malını infak etmenin en güzel yollarından biridir.

Bu yüzden hutbe esnasında insanları sadaka vermeye teşvik etmekte sakınca yoktur. Çünkü bu, iyiliği emretme vecibesinin bir gereği olarak değerlendirilir.