Cehennemden ilk çıkacak olanlar, isimleri peygamber isimleri olanlar mı olacak?

Soru Detayı

- Bir kimseden şöyle bir şey işittim diyor ki, "Cehennem azabından ilk kurtulan kişiler, isimleri peygamber isimleri olanlardır." şeklinde bir hadis varmış.
- Böyle bir hadis-i şerif var mı, varsa sıhhati nedir?
- Cehennemden ilk çıkacak olanlar kimlerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cehennemden ilk çıkacak olanlarla ilgili bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak İbn Abbas’ın bu anlamda bir açıklaması vardır:

"Kıyamet gününde, imanları, müminleri cehennemden çıkaracaktır. İlk çıkartılacak olan kişi ise adı bir peygamber adına uygun düşen­dir. Nihayet adı bir peygamber adına uymayan kimse orada kalmayınca, yü­ce Allah diğerlerine şöyle diyecektir:

'Sizler Müslümanlarsınız, ben de es-Selam'ım. Sizler müminlersiniz, ben de el-Mümin'im' diyecek ve bu iki ismin bereketiyle onları cehennem ateşinden çıkartacaktır.(bk. Kurtubi, Haşr suresi 23. ayetin tefsiri)

Ancak bu rivayetin sahih olup olmadığını tespit edemedik.

Peygamberlerin isimlerinden maksat, bizzat onların isimlerini alan müminler olabileceği gibi, onların sahip olduğu özelliklere sahip olan müminler de olabilir.

Bu açıdan bizler hem güzel isimler almaya ve vermeye çalışalım, hem de o güzel isimler sahibi zatların özellikleriyle güzelleşmeye gayret edelim.