Batıl inançlara inanmak dinden çıkarır mı?

Soru Detayı

- Mesela bıçağı elden ele alınca kavga çıkacağına inanmak, sağ el kaşınınca paranın geleceğine inanmak gibi.
- Bu durum kişiyi dinden çıkarır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişi İslam'a aykırı ve kişiyi küfre götürecek bir içeriğe sahip olduğunu bildiği halde, bile bile batıl inançlara inanıp onları tasdik etmedikçe kafir olarak görülmez.

Dolayısıyla batıl inanç olarak bahsedilen konunun içeriği ve mahiyeti önem arz etmektedir.

Bununla birlikte kişi bu konuda inançlarına dikkat etmeli ve batıl ve hurafelerden uzak bir İslam inancına sahip olmada gayretli olmalıdır.

Ancak bilmeden yaptığı bir işten dolayı, doğrudan kafir veya müşrik olarak nitelemek doğru olmaz. Kaldı ki iman konusu kişinin iç dünyasında olan ve hakikatini sadece Yüce Allah'ın bildiği bir konu olduğundan, iman esaslarının tamamına inandığını söyleyen bir kimse ehl-i iman olarak kabul edilir.

Bunun dışında soruda bahsedilen hususlardan dolayı kişinin dinden çıktığı söylenemez.