Amin ismini oğlumuza koyabilir miyiz?

Soru Detayı

- Oglumuza Amin ismi koymak istiyoruz bu ismi koyabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Âmin" kelimesi, duanın kabulünü temenni etmek niyetiyle dua sonunda söylenen bitiriş sözüdür.

Bu anlamda Âmin, çocuklara isim olarak verilemez.

Bununla beraber, Âmin kelimesinin, Arapça "e-m-n" inanmak, güvenmek kökünden olmak üzere, inanan, güvenen manası da vardır.

Nitekim, Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in annesinin adı "e-m-n"​ kökünden olmak üzere Âmine’dir. Âmine kelimesi, Âmin kelimesinin müennes / dişil halini ifade eder.

Bu anlamda Âmin kelimesi erkek çocuklara isim olarak verilmesinin bir sakıncası olmaz, denilebilir.

Ancak dualarımızdan sonra her zaman Âmin dediğimizden, bu kelimenin geçtiği her yerde, her zaman ve her durumda aklımıza duanın kabulünü temenni etmek manasını getirecek, kelimenin inanan güvenen manasını asla hatırımıza getirmeyecektir.

Bu nedenle, Âmine kelimesini kız çocuklarımıza vermek çok güzel olmakla beraber, Âmin kelimesini erkek çocuklarına isim olarak vermek uygun olmaz.