Ahiretin fizik ve mantık kuralları farklı mı?

Soru Detayı

- Ahir tarafın mantık, fizik vb. kuralları dünyamızdaki kurallardan farklı mı?
- Farklı olduğunun anlaşıldığı bilgiler var mı?
- Dünyamızda mümkün olmayan şeylerin ahir hayatta mümkün olması farklı kurallar olmasından mı kaynaklanıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ahiretin dünyaya benzemediğini gösteren bazı bilgiler şöyledir:

a) Gerek cennet gerekse içinde bulunan şeyler öz ve yapı itibariyle dünyada bilinen nesnelerden farklıdır.

Ancak insanların görmediği, bilmediği, tatmadığı, hayal bile edemediği şeyleri onlara anlatmanın tek yolu, bildikleri nesnelerin isimlerini kullanmaktır.

Allah Teâlâ da cenneti ve nimetlerini bildiğimiz isim ve kelimelerle, kavram ve tasavvurlarla ifade etmiştir. Arada bir benzerlik vardır, ancak asla biri diğerinin aynı ve misli değildir.

İbn Abbas "Cennette olan şeylerin dünyada yalnızca isimleri vardır/yani: özleri ayrı, isimleri benzerdir" diyerek bu gerçeği anlatmıştır. (Beyhakî'den naklen Âlûsî, 1/204)

b) Hz. Peygamber (asm) Efendimiz: "Orada / Cennette hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir kimsenin hayalinden geçmeyen şeyler vardır." buyurmuş, ardından da "Korku ve ümit içinde Rabbine ibadet ve dua etmek üzere vücutları yatak görmez, kendilerine verdiğimiz rızıktan da Allah için harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için saklanan mutlulukları hiç kimse bilemez." (Secde, 32/16-17) mealindeki ayetleri okumuştur. (Müslim, Cennet, 5)

Cennet âlemi, ahiret âlemlerindendir. Her âlemin kendine özellikleri vardır, başka âlemlerde o özellikler olmayabilir.

Örneğin, anne rahmi de bir açıdan çocuk için âlemdir. O âlem için geçerli olan biçe özellikler bu dünya âleminde geçerli değildir ve bu âleme uygun nice başka özellikler vardır.

Mesela, anne rahmi karanlıktır, beslenmek göbekten olur. Bu durumda olan bir çocuk, dünyayı da böyle hayal edecek ve ona uygun şeyler isteyecektir.

Ancak dünyaya gelen hiç kimse bunların doğru bir istek olduğunu söyleyemez ve zaten kimse de istemez.

Bu dünyada bizler, bir bakıma dünya rahmindeyiz. Ahiret âlemine doğup cennet diyarına gittiğimizde, o âlemin kendine özgü nice farklı özellikler olduğunu göreceğiz inşallah.