Ağaçlar ışıktan önce mi yaratıldı?

Soru Detayı

- Hadiste Peygamberimiz Allah’ın Çarşamba Günü nuru yarattığını bahsediyor. Buradaki nur'dan kasıt güneş, ay vb. mi?
- Bu hadise göre ışıktan önce ağaçların mı yaratıldığı söyleniyor?
"Allah toprağı cumartesi, dağları pazar, ağaçları pazartesi, mekruh şeyleri salı, nuru çarşamba günü yaratmış, binek hayvanlarını perşembe günü yaymış ve Adem'i cuma günü ikindi vaktinden sonra gündüzün en son saatinde en son mahlûk olarak yaratmıştır.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis sahihtir:

"Allah, toprağı cumartesi yarattı. O toprakta da dağları pazar günü yarattı. Ağaçları ise pazartesi günü yarattı. Mekruhu salı günü yarattı. Nuru da çarşamba günü yarattı. Hayvanları orada perşembe günü yaydı.  Âdem'i de cuma ikindiden sonra, yaratıkların sonunda, cuma saatlerinden son bir saatinde -ikindi ile gece arasında- yarattı." (Müslim, h. no: 2789; Müsned, h. no: 8341)

Fakat hadiste yer alan “Nur” kelimesi “hayır” manasına gelir. Buna göre, bir önceki salı günü “mekruh / şer” yaratılmış, ardından da çarşamba günü “Nur / hayır” yaratılmıştır. (bk. Münavi, Feyzu’l-Kadir, 3930)