“Bir kul ihlâsla 'La İlahe İllallah' deyince derhal semaların kapıları açılır ve işlediği büyük günahlar yok olup 'La İlahe İllallah' sözü arşa çıkar.” ifadesi hadis midir, kaynakları nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda Tirmizi'de geçen rivayetler şöyledir:

Kelime-i tevhîd, Allah (c.c.)’ye vâsıl oluncaya kadar perdeleri kaldırır. Tirmizî’de Abdullah b. Amr’dan Hz. Peygamber (s.a.s.)’in şöyle buyurduğu rivayet edilir:

"‘Lâ ilâhe illallah’ Allah’a ulaşıncaya kadar önünde hiçbir perde bulunmaz.” (Tirmizî, De‘avât, 59.)

Yine Tirmizî’de rivayet edildiğine göre Allah Resûlü (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

“Büyük günahlardan kaçındığı müddetçe, eğer bir kul ihlâslı olarak ‘Lâ ilâhe illallah’ derse, semânın kapıları Arşa varıncaya kadar mutlaka ona açılır.” (Tirmizî, De‘avât, 76.)