Şeriat katı mı uygulanmalı?

Soru Detayı

 - Şeriat her zaman Arap ülkelerindeki gibi (tabiri caizse) katı mı uygulanmalıdır?
- Yani ülkenin normal hukuk sistemine sadece had cezaları eklenirse dinen şeriat uygulanmış olur mu ve devlet yöneticisi tazir cezalarını uygulamadığı icin sorumlu olur mu?
 - Örneğin İran’da kadınlar başörtüsü takmak zorundalar ancak had cezaları arasında böyle bir şey yok.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeriat bir bütündür.

Şeriat naslardan, yorum ve içtihatlardan oluşur.

Uygulamada zaruret ve sonuç göz önüne alınmalıdır.

Hz. Ömer, kıtlık zamanında, aç kaldıkları için hırsızlık yapanlara had cezasını da uygulamamış, “Eğer uygulasam, onları aç bırakanlara uygularım.” demiştir.

Şeriat, aynı zamanda, toplum içinde hiçbir ferdin temel ihtiyaçlarından mahrum bırakılmaması vazifesini, akrabadan başlayarak sonunda devlete yükler.

Devlet ve zenginler israf içinde yaşarken halkı aç ve açık olan devlet ve toplum, İslam (şeriat) devlet ve toplumu değildir.