Bir insan Allah'a sitem edebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hayır, bir kimsenin Allah’a sitem etmesi ne dinen ne de aklen doğru olmadığı gibi kimsenin haddi ve hakkı da değildir.

Çünkü sitem, selim akla göre göre karşıdaki muhatabın bir yanlış yapmasından, bir haksızlık etmesinden kaynaklanan biraz sert bir düzeltmedir.

- Bununla beraber, duruşunda samimi olmayan iki yüzlü kimselerin yersiz sitem etmeleri söz konusu olabilir.

“Onlar İslam’a teslim olup boyun eğmelerini sana (bir iyilik yapmış gibi gösteriyor ve) onunla minnet edip sitem ediyorlar. Onlara de ki 'Boyun eğmenizi bana yapılmış bir iyilik saymayın, onunla bana minnet etmeyin. Eğer samimi iseniz (bilmelisiniz ki) sizi imana yöneltmekle asıl Allah size minnet edip lütufta bulunmaktadır.' ” (Hucurat, 49/17)

mealindeki ayette münafıkların, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin başına kalkmaları kötülenmiştir. Hiçbir haklarının olmadığı, eğer samimi iman etmişlerse bunun Allah tarafından kendilerine yapılan bir lütuf olduğundan minnet etmek bir nevi sitem yapmak onun hakkı olduğuna vurgu yapılmıştır.

- Denilebilir ki, Allah’a karşı sitem tasavvufta bir çeşit "naz makamı"dır.” Allah tarafından sevilip değer verildiğini düşünen bazı kimseler, bu makama da uğrarlar. Fakat tasavvuftaki, bu “naz makamı” bilinen sitemden ziyade, Allah’ın rızasını ve rahmetini kazanmaya yönelik yapılan “bir dilencilik gösterisidir.”

Bu konuyu Mevlana’nın şu beyitiyle bitirelim:

“Sen naz makamında değilsin, yürü naz yapma,
Meyve olgunlaşmadan ağaçtan koparma!”
(Mevlânâ, Külliyyât-ı Şems-i Tebrîz)